Metody leczenia bólu

Leczenie bólu » Metody leczenia bólu

Metody leczenia bólu jakie stosuję:
 
 
- farmakologiczne - ograniczone do niezbędnego minimum,

- blokady nerwów obwodowych - polegają na podaniu w okolicę okołonerwową środka znieczulenia miejscowego np.1% lignocainy, lub 0,5% bupivacainy (np. blokada n. nadłopatkowego w zespole bolesnego barku).   Blokady mają znaczenie diagnostyczne i terapeutyczne. Można je powtarzać w zależności od potrzeb chorego. Nie są to metody bolesne i chorzy dobrze je znoszą mimo , że wcześniej mówią , że się ich boją...
 
- blokady okołostawowe - w miejscu największej tkliwości uciskowej podaję środek znieczulenia miejscowego np.1% lignocainę . Takie blokady są bezpieczne dla pacjenta, można je powtarzać 2-3 razy w tygodniu. 
  Powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych i dają możliwość wykonywania prostych ćwiczeń w domu , by zwiększyć ruchomość w stawie ( np.barkowym, kolanowym, biodrowym itp.) !

- blokady dostawowe - wykonuje się podając do stawu środek znieczulenia miejscowego lub leki do tego przystosowane. Jeżeli mam wybór to oszczędzam staw i podaję leki okołostawowo (dla stawów  korzystniejsze). Bardzo ostrożnie podchodzę do podawania chorym sterydów i traktuję to jako metodę ostateczną !Nigdy nie zaczynam od nich leczenia !

- laseroterapia - punktowa - jako metoda uzupełniająca u chorych , którzy mogą ją stosować / niestety przeciwwskazana u pacjentów z chorobą nowotworową /.Silne działanie przeciwzapalne , ulga widoczna dość szybko. Jest to jedna z bardziej ulubionych przez moich Pacjentów metoda leczenia.

- TENS - przezskórna elektrostymulacja nerwów . Odpowiednio umieszcza się elektrody na skórze chorego i podłącza stymulator. Sposób stymulacji dobiera się indywidualnie .Stymulacja powinna być nakierowana na nerw unerwiający bolesny obszar. Zaczynam od stymulacji o wysokiej częstotliwości . Jeżeli sytuacja tego wymaga korzystam też ze stymulacji o niskiej częstotliwości. Efekt przeciwbólowy pojawia się dość szybko , metodę można stosować wielokrotnie.

- kinesiotaping - aplikacja specjalnych plastrów na skórę chorego techniką zależną od potrzeby Pacjenta. Doskonała metoda uzupełniająca terapię przeciwbólową np. w schorzeniach układu ruchu (kręgosłupa , stawów , mięśni). Poprawia ich funkcję, zmniejsza zwykle zbyt duże napięcie mięśniowe, poprawia mikrokrążenie. Plastry pacjent nosi 24godz / dobę przez kilka dni (3-5 dni). Może z nimi normalnie egzystować. Są hipoalergiczne, zawierają 100% bawełny, dobrze odprowadzają wilgotność skóry, nie odklejają się po zamoczeniu i szybko schną.
 
Wszystkie w/w metody stosuję w celu maksymalnego ograniczenia farmakoterapii!!!
Chorzy zwykle przyjmują ogromną ilość leków zarówno p/bólowych , jak też z powodu innych chorób przewlekłych (np. nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej , cukrzycy , astmy itp.) więc moim celem jest maksymalne ograniczenie leczenia farmakologicznego .
Zdarzają się bowiem Pacjenci , którzy  dziennie muszą przyjmować kilkanaście leków!