FAQ

Leczenie bólu » FAQ

- "Czy mój ból nadaje się do leczenia w gabinecie leczenia bólu ? Słyszałam-em, że tutaj leczy się tylko ból nowotworowy..."

Każdy rodzaj dolegliwości bólowych, jeżeli dokucza, utrudnia życie, męczy i chory nie może sobie z nim poradzić jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem zajmującym się leczeniem bólu i ustalenia zasad radzenia sobie z nim. Nieleczony ból jest niezwykle szkodliwy dla organizmu i nie ma powodu, dla którego chory ma cierpieć z powodu bólu

- "Jestem leczona/y z powodu wielu chorób internistycznych (np. nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, przewlekłej niewydolności krążenia, cukrzycy, mam jaskrę i słabe serce, chore nerki) i otrzymuję informacje, że żadnych leków p/bólowych nie mogę przyjmować z tego względu. Czy jest dla mnie jakiś ratunek?

Ustalenie właściwego leczenia p/bólowego zawsze poprzedzam zebraniem bardzo dokładnego wywiadu od chorego odnośnie chorób , na które choruje tak, by dobrać bezpieczne metody leczenia p/bólowego. Dla każdego chorego można coś wybrać, nie jest prawdą, że nie można brać leków p/bólowych, kiedy np. ma się chore serce... Pewnych leków nie można, bo mogą nasilić cechy niewydolności krążenia, ale są takie, które są całkowicie bezpieczne dla mocno chorego pacjenta. Najważniejsze jest to, by chory sam się nie leczył!

- "Jak się bierze leki p/bólowe stale to się można uzależnić od nich!"

Pacjent nie uzależni się od leków jeżeli ustali leczenie lekarz i będzie to leczenie monitorował. Najważniejsze jest, by chory nie zmieniał zaleceń lekarza leczącego ból i zgłaszał się regularnie na wyznaczone wizyty. Najbardziej niebezpieczne, dla pacjenta z bólem przewlekłym, jest stosowanie leków nieregularnie, wtedy, kiedy boli . Powoduje to znacznego stopnia wahania stężenia leków we krwi, nie likwiduje bólu i daje masę działań niepożądanych.

- "Blokady szkodzą, powodują osteoporozę, tycie i ja ich nie chcę!"

Powszechny w/w pogląd dotyczy tzw. blokad z użyciem sterydów, które mogą dawać różne objawy uboczne. Istnieje jednak kilka innych rodzajów blokad, gdzie nie stosuje się sterydów a np. lignocainę, marcainę, które ze sterydami nie mają nic wspólnego, są korzystne, bezpieczne i niezwykle pomocne w leczeniu bólu. Można je wielokrotnie powtarzać. Są lubiane przez pacjentów, których leczę.

- "Morfina jest straszna, uzależnia, nie chcę jej!!! Nie chcę być narkomanem!"

Nic bardziej mylnego, morfinę stosuje się w leczeniu bólu nowotworowego ale i nie tylko - w leczeniu bólu nienowotworowego też. Takie leczenie może ordynować jedynie lekarz zajmujący się leczeniem bólu, który ma duże doświadczenie w stosowaniu takich leków jak morfina. Jedni pacjenci stosują ją stale, a inni przejściowo, można jej dawkowanie zwiększać, zmniejszać lub odstawiać, kiedy chory już jej nie potrzebuje. Ale zawsze musi robić to lekarz, który ją dobrze zna i zajmuje się leczeniem bólu. - "Moja znajoma/y miała blokady i jej pomogły i ja też chciałabym je dostać ..."

Należy pamiętać, że leczenie bólu zawsze ustalane jest indywidualnie, biorąc pod uwagę stan ogólny chorego, choroby, na które cierpi - tak by mu jak najlepiej pomóc. Nie ma metod uniwersalnych, jednakowych dla wszystkich.